اکو:

اکوکاردیوگرافی یکی از ابرازهای بسیار مفید دقیق در بررسی کالبد طبیعی و غیر طبیعی قلب می‌باشد. با استفاده از این روش می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی ، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگهای بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای خاص آن به شمار می‌رود اما از سوی دیگر انجام دقیق آن محتاج تجربه و خبرگی پزشکی است که اقدام به انجام آن می‌کند


اساس کار اکو:

اساس اکوکاردیوگرافی این است که امواج صوتی با فرکانس بالا به قلب هدایت می‌شود و پژواک آن توسط گیرنده خاصی گرفته می‌شود. به عبارت دیگر هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند و امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.


انواع اکو:

·         در نوع ساده اکوی قلبی یا حالت Mنمای داخل قلب فقط از یک بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد و با تغییر جهت دادن پروب دستگاه از زوایای مختلف قلب تصویر تهیه می‌شود.

·         در اکوی دو بعدی تصویر دقیقتر از آناتومی قلب ایجاد می‌شود و جزئیات بیشتری در یک نما مشخص می‌شود. این نوع اکوکاریوگرافی بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوعی دیگر اکو به نام اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ ، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌کند که شاید بهترین و دقیقترین روش در ارزیابی ناهنجاریهای مادرزادی قلبی و اشکالات دریچه‌ای باشد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌باشد

 برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی بعضی مواقع اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می‌شود که امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌شود. با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیصپارگی آئورت ، اختلال عملکرد دریچه‌های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و ... مفید است.

 

روش انجام اکوکاردیوگرافی:

انجام این آزمون هیچگونه آمادگی قبلی نمی‌خواهد و بگونه‌ای هست که بیمار روی تخت به پهلوی چپ بخوابد و پزشک پروب مخصوص دستگاه را که به ژل روان کننده آغشته شده برای مدت چند دقیقه روی سینه وی حرکت دهد و از نماهای مورد نظر تصویربرداری کند. با این حال انجام این آزمون نباید بیش از اندازه ساده انگاشته شود و انجام آن باید صرفا توسط متخصصان با تجربه کافی در این زمینه صورت پذیرد. 

 

 

 

تست ورزش:

 

در برخی موارد، علایم قلبی- عروقی در حالت استراحت مشخص نمی‌شود. در چنین مواردی انجام تست ورزش برای مشخص شدن ناهنجاری موجود و بررسی شدت آن لازم خواهد بود درمانگاه تخصصی قدس پاوه با در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست و عملکرد بر اساس استانداردهای پزشکی، آماده ارائه خدمات به بیماران محترم می‌باشد.

برای انجام تست ورزش می‌توان از راه رفتن بر روی نوار متحرک، پا زدن با دوچرخه ثابت و یا بالا و پایین رفتن از یک جفت پله استفاده کرد. الکترودهای الکتروکاردیوگراف به بیمار متصل شده و نوارهای الکتروکاردیوگرام قبل، حین و بعد از ورزش گرفته می‌شود. تست ورزش جهت تشخیص موارد زیر کاربرد دارد.

1)    بیماری شریان کرونر

2)    علل درد قفسه سینه

3)    بررسی وضعیت عملکرد قلب بعد از انفارکتوس و جراحی قلب

4)    بررسی تأثیر داروهای ضد آنژینی یا ضد آریتمی

5)    شناسایی دیس ریتمی‌های ضمن فعالیت

6)    اهداف خاص برای تنظیم برنامه مناسب فیزیکی